Para Piyasaları ve Borçlanma Piyasası Araçları

AÇIK YATIRIM, sahip olduğu uzman kadrosuyla bireysel ve tüzel müşterilerinin tahvil, bono ve repo işlemlerini en etkin şekilde yerine getirmektedir. Borçlanma piyasası araçlarının en önemli özelliği, vade sonuna kadar elde tutulduğu zaman yatırımcı için risksiz, sabit bir getiri sağlamalarıdır.

Para piyasaları; finansal enstrümanların daha likit ve kısa vadeli olduğu bir pazar türüdür. Para piyasaları ile birkaç günden bir yıla kadar, finansman ve yatırım ihtiyaçları karşılanır.

Takasbank Para Piyasası

Takasbank Para Piyasası (TPP), Takasbank tarafından organize ve idare edilir. TPP’de kısa süreli finansman ihtiyacı duyan ve ihtiyaç fazlası olan piyasa katılımcıları biraraya gelir.

***Mevduatınızı Takasbank Para Piyasası (TPP) üzerinde değerlendirmek isterseniz, Turkish Yatırım bünyesinde yatırım hesabınız bulunmalıdır.

Repo/Ters Repo

Repo, yatırımlarını likit tutmak isteyen yatırımcılar için uygun bir finansal üründür. Basitçe, repo bir finansal varlığı belli bir vadede geri almak koşuluyla satmak olarak açıklanabilir.

Gerek özel sektör (banka ve banka dışı) gerekse kamu tarafından ihraç edilen uzun vadeli finansman bonolarına repo sayesinde kısa vade de yatırım yapabilir, sabit ve yüksek gelir elde edebilirsiniz.

***Mevduatınızı repo/ters repo olarak değerlendirmek isterseniz, Turkish Y bünyesinde hesabınız bulunmalıdır.