Hisse Senedi / Viop

Kar eden kuruluşlardan satın alınan pay hissesi oranında kar payı ve sermaye artırımı alarak Hisse, anonim ortaklıklarca ihraç edilen ve anonim ortaklık sermaye payını temsil eden kıymetli evraktır.
Hisse senetleri, bir yatırımcının doğru bir şekilde yatırımını yapması ile kar elde edebileceği yatırım araçlarındandır.
Yatırım yaptığınız şirketin kar payı (temettü) ve sermaye artırımına katılma hakkına sahip olursunuz.
Rüçhan Hakkı alınır.

Özellikleri:
• Her şirketin hisse senedi çıkarma yetkisi bulunmamaktadır. Çıkarma yetkisi bulunan şirketler ise anonim şirketler, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler, özel kanunla kurulmuş kurumlardır.
• Ülkemizde en çok Nama ve Hamiline yazılı hisse senetleri ile işlem yapılmaktadır.
• Hisse senedi çıkarma yetkisi olan kurum ve kuruluşlar: Anonim şirketler, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler, özel kanunla kurulmuş kurumlar (T.C. Merkez Bankası, Kamu İktisadi Teşekkülleri, sigorta şirketleri, bağlı ortaklıklar)
• Hisse senedi, sahibine şirketin yıllık net karından pay alma hakkı verir. Şirket genel kurulunda kar dağıtım kararı alınması durumunda hisse senedi sahiplerine temettü ödemesi yapılır.
• Hisse senetleri, yatırımcıların piyasaların açık olduğu sürelerde dilediği zaman alıp dilediği zaman piyasada satabildiği bir finansal üründür.

*** Hisse senedi işlemi yapmak isterseniz Turkish Yatırım’da bulunan hesaplarınızdan işlem yapabilirsiniz.

Mevcut pozisyonlarını piyasa risklerinden korumaya yönelik düşük teminatlarla işlem yapmak isteyen müşterilerimiz için.

Nedir?
Açılımı “Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası” olan VİOP vadeli sözleşmelerin alım satımının gerçekleştirildiği piyasaya verilen isimdir. Vadeli işlem (Futures) sözleşmesi, bir sermaye piyasası aracını ileri bir tarihte önceden belirlenen bir fiyattan alma veya satma hakkı veren sözleşmedir.

Fayda:
• Çift yönlü piyasadır. Bunun anlamı fiyatlar inişte ya da çıkışta olsun fark etmeksizin isteğinize bağlı olarak işlem yapabiliyor olmanızdır.
• VİOP’ta kaldıraç kullanarak düşük teminatlar ile yüksek işlem hacimlerine ulaşabilirsiniz.
• Vadeli işlem piyasası bir sermaye aracının ilerleyen dönemlerinde meydana gelebilecek ani fiyat değişimlerinden korunmak için de uygun bir piyasadır.
• Spot piyasadaki riskini azaltmak isteyen yatırımcılar farklı vadelerde VİOP’ta pozisyon alıp risklerden korunabilirler.
• VİOP hesabınızda bulunan teminatlarınız nemalandırılır.

*** Vadeli işlem ve Opsiyon piyasasında işlem yapmak isterseniz Turkish Yatırım’da bulunan hesaplarınızdan işlem yapabilirsiniz.